Witamy Serdecznie Wszystkich na forum i zapraszamy do rejestracji ;)
Partnerzy:   Dotacje Unijne Wrocław
Odpowiedz 
Ruiny zamku na wyspie
05-06-2011, 09:59
Post: #1
Ruiny zamku na wyspie
Nie wiem czy ktoś o tym wiedział, ja nie.
[Obrazek: 245897.jpg]

Link1
Link2
Link3
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
05-11-2011, 17:02
Post: #2
RE: Ruiny zamku na wyspie
Z ciekawszych rzeczy: zmarł tam biskup Konrad (rodem z Piastów Śląskich). W trylogii husyckiej u Sapkowskiego postać jednoznacznie wredna i niebezpieczna. Aczkolwiek jego amoralność była równie "urocza" jak u Talleyranda. Aczkolwiek w Wikipedii nieco "płaska".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_IV_Starszy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-11-2011, 19:09
Post: #3
RE: Ruiny zamku na wyspie
W tym zamku zmarł?
Masz jeszcze jakieś info o tym zamku?

Pozdrawiam :)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
05-17-2011, 19:16
Post: #4
RE: Ruiny zamku na wyspie
Będę pisał z pamięci.
Zamek kamienno-ceglany istniał tam już na pewno w 1268 roku, kiedy to na jego dziedziniec wjechał książę Włodzisław sprawujacy regencję w imieniu jednego z Henryków Sląskich, bodajże Prawego(Probusa). Zamek ze względu na strategiczne położenie na przedpolu Wrocławiu odgrywał strategiczną rolę aż do końca XVII wieku. Jego kolejnymi włascicielami byli rycerze z rodu Borszniców(do połowy XV wieku), następnie szlachta rodu Kotulińskich, ci zaś sprzedali zamek humaniście górnośląskiemu i zarazem szlachcicowi janowi Metzlerowi, ten zaś Wawrzyńcowi Sablacie z Tręczyna. 15 maja 1508 roku zadłużony właściciel sprzedał zamek bogatemu wrocławskiemu kupcowi Konradowi Sauermanowi. Własnie on zapoczątkował późniejszą potegę swojego rodu na tych ziemiach. Jego potomkowie po0 pewnym czsie nosza już arystokratyczne nazwisko, a mianowicie von Saurma Jeltsch. To własnie oni do początków XX wieku zamieszkiwali pałac, w którym mieści się UMiG, a takze pałac w Jelczu, nie mylić z opisywanym zamkiem. Lwy przed UMiG to symbol rodu Saurma. Panowali oni najpierw nad jelczem, a od XVII wieku także nad Laskowicami. Co do zamku... Był wielokrotnie niszczony podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku, ale kolejni własciciele przebudowali go na przełomie XVII i XVIII wieku. W 1785 roku wraz z regulacją Odry zamek powoli zaczął tracić startegiczne zanzcenie. Był wykorzystywany jeszcze jako siedziba sądu, gorzelni z wyszynkiem, a do komnca XIX wieku browaru. Na przełomie XIX i XX wieku popada w ruinę. Sam zamek nie był duży, w skład jego zabudowań wchodziła kaplica, kuchnia i zabudowania gospodarcze, otoczony był drewniano-ziemnym wałem. Co do pałaców... W Laskowicach obecny wygląd UMiGu pochodzi z 1886 roku kiedy to przebudowano go w stylu neoklasycznym. Saurmowie mieszkali tam od XVIII wieku. W 1829 roku posatwili takze pałac w Jelczu ze wzgledu na ciasnotę w Laskowicach. Pałac w Jelczu takze otacza park, tyle że w stylu angielskim z oranżerią, ale niestety nie mozna tam wejść.
Ruiny zamku o których piszecie to niewątpliwie jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w naszej gminie, a i nasza gmina w zgodnej opinii mojej i Mikoja to bardzo atrakcyjne miejsce pod wzgledem historycznym, przyrodniczym i właśnie zabytkowym.
dziwię się, że są osoby które o tych ruinach nie wiedziały. Pozdrawiam.
Odpowiedz cytując ten post
05-18-2011, 17:34
Post: #5
RE: Ruiny zamku na wyspie
Nie miałem oczywiście na mysli Ciebie, robertus, bo z tego co pisałeś kiedys to mieszkasz tu od niedawna, ale raczej tych, którzy mieszkają już tu od wielu lat, a nie wiedzą nie tylko o tym, ale także o tym, ze w Miłoszycach była filia obozu Gross Rosen o nazwie Funfteichen.
Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
05-18-2011, 21:17
Post: #6
RE: Ruiny zamku na wyspie
Ja znam ten zamek, ale pełną jego historię to już nie.
Dzięki za obszerną wiedze fiat-stilo. Wink

Pozdrawiam :)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


[-]
Share/Bookmark (Show All)
Facebook Linkedin Technorati Twitter Digg MySpace Delicious

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Jelcz Laskowice Forum - Forum mieszkańców Jelcza Laskowice | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS